A yakuza egy tradicionlis japn szervezett j bnz csoport. A sz japn jelentse mra egybentt a "maffia" jelentsvel, mivel japn terletn mig ez az egyetlen szmottev szervezett bnzsi csoport. Azonban eredetileg a sz az Oicho-Kabu japn krtyajtkbl add nyer helyzetet jelent. A krtyajtkban 20 pontot kell elrni s ezt a lapokkal egyetlen lehetsges mdon lehet: Ya (8), Ku (9) s Sa (3).
A Yakuza eredett valamikor az korai EDO peridusra teszik (XVII. szzad) s alapti az akkori szamurjok egy csoportja lehetett.
Ekkoriban a kabuki-monnak (a sgun szolgi) ismert emberek a helyi hatsgok figyelmt kezdtk felkelteni furcsa ruhzatukkal, viselkedskkel, hajviseletkkel, s hossz kardjaikkal, valamint a np terrorizlsval. Legfontosabb jellemzjkk vlt ers szleng nyelvezetk, bandiknak furcsa neve, de nem utols sorban egyms irnt tanstott hsgk, egyms csaldjt is vdelmez sszetartsuk.
A csoportokban kb. 500 000 szamurj tallhat, akik a Tokugawa-bke ideje alatt rninokk, llstalan, gazdtlan szamurjokk vltak. Sokan banditk lettek, s vrosokat, falvakat fosztogatva kboroltak Japn-szerte. A korai yakuza csak az 1700-as vek vgn jelent meg Japnban. A yakuza ebben az idben a bakutbl (tradicionlis szerencsejtkos) s a tekiybl (utcai rus, hzal) llt. A msodik vilghbor utn jelent meg egy harmadik csoport is: ez a gurentai (gengszter). A csoportok egytt maradtak, mivel ugyanazon a kis terleten bell mkdtek. Pl. a bakut ltalban az utakon maradt, a tekiya pedig a piactereken mkdtt, gy nem kerltek sszetzsbe egymssal. Ezekben a csoportokban a trsadalom ugyanazon rtegeibl kerltek ki a tagok, a kzs vons legtbbszr a deviancia volt. A yakuza csak ksbb kezdett „csaldokba” tmrlni, innen ismeretes az oyabun-kobun (szl-gyerek) rendszer. A beavatsi szertarts is ebben az idben fejldtt ki: a knai tridokkal ellenttben, akik vrszerzdst ktnek, a yakuza szaks-poharakat cserl, ami a yakuzba val belps s az oyabun-kobun kapcsolat szimbluma. A szak mennyisge a poharakban attl fgg, kinek milyen sttusza, rangja volt.
A mentalits
Megrteni, hogy mirl szl maga a szervezet nem is olyan egyszer. Kzel sem arrl van sz, mint a velk egy lapon emltett hrhedt olasz maffia, vagy a knai tridok esetben, akik egy rejtzkd "titkos trsadalom" formjban egy vagyonosodst szem eltt tart maffit jelentenek. A yakuza ennl tradicionlisabb s sokkal kevsb "rejtzkd". Sok Yakuza bszke arra amit csinl, olyannyira, hogy az egyes csoportoknak mg irodik is vannak. Tagjaik jellegzetek ltzkdsi s kls jegyeik (pl tetovlsok) pedig teljesen egyrtelmv teszik brki szmra, hogy kivel ll szemben. St, az egyik yakuza kln annyira nyilvnvalv teszi tevkenysgt, hogy sajt bels hasznlat havilapot is megjelentet, benne aktulis munkssgukkal, brtnkkel kapcsolatos informcikkal, temetsekkel, vagy pp hzassgokkal.
A yakuza szmra nem lnyeges, hogy tagjaik melyik trsadalmi rtegbl, vagy vidkrl szrmazik s a mai Yakuzba beplni sem tl nehz. St igazbl egyfle ratlan trvny alapjn a szervezet mindig elnyben rszestette a trsadalom peremn lket. A kzssg igazbl Minden frfit magba fogadott, aki kpes elfogadni trvnyeit s teljes odaadssal tud rezni irnta. Azonban a nk szmra mindig is zrt volt, ez addik abbl is, hogy Japnban mai napig ers megklnbztetsben vannak a nk. a jakuzk gy hiszik, egy n sosem kpes gy harcolni s olyan odaadst rezni, mint egy frfi.
A yakuza modernizldsa
A Meiji restaurcitl (1867) a yakuza is elkezdte a maga modernizldst, lpst tartva a gyorsan vltoz Japnnal, megkaparintva a riksa zletet, illetve a tagjai kz fogadva a dokkmunksokat s az ptkezsek munksait is. A tekiya a bakutval ellenttben elterjedt, kiterjesztette az aktivitst, mivel tevkenysgi krk nem volt illeglis, legalbbis nem a felsznen, azonban a szerencsejtkot mg titkosabb tettk a rendrsg gyakori rajtatsei miatt.
A yakuza hamarosan a politikba is „beszllt” gy, hogy bizonyos politikusok oldalra llt. Ez mr annak a stt jvnek az elszele, amikor a yakuza gyakorlatilag az ellenrzse alatt tartja a politikt. Egyttmkdtek a kormnnyal, hogy hivatalos jvhagyst, vagy legalbb nagyobb szabadsgot nyerjenek, s a zaklatsok all felmentst. A kormny tallt is nmi hasznlhatsgot a yakuzban, mint az ultra-nacionalistk segtsge, aki militarisztikus szerepet jtszott Japn demokrcijhoz val alkalmazkodsban. Klnbz titkos trsasgokat alaptottak s kpeztek ki katonailag, nyelvi kpzsben rszesltek, zsarolsra, gyilkolsra tantottk ket.
Az ultranacionalista hatalom terrorja az 1930-as vekig tartott s tbb llamcsnyt – kt miniszterelnk s kt pnzgyminiszter meggyilkolst, politikusok s zletemberek elleni ismtld tmadsokat – finanszrozott. A yakuzt felhasznltk klnbz klpolitikai esemnyekre is, mint pldul a Mandzsriai harcoknl. Mindazonltal minden megvltozott, amikor Pearl Harbort megtmadtk. A kormnynak mr nem volt szksge az ultranacionalistkra vagy a yakuzkra. A hbor utni idkben jraszerveztk tevkenysgi kreiket, lvn, hogy kls ellensg mr nem ltezett, a feketepiacokat virgoztattk fel, s egymssal foglalkoztak.
Yakuza s a testmvszet
Yakuza krkben npszer a tetovls. A mretes s jl kidolgozott tetovlsok az er s a trsadalomtl val kvllls jelkpei. Valamint fizikai konfliktus esetn egy megfelel ponton elhelyezett tetovls a msodperc tredkig elvonhatja az ellenfl figyelmet, amit az gyes harcos gyorsan ki is hasznl. Harc elott gyakran leveszik felsruhzatukat, hogy gazdag testfestsk ltvnyval is hatst gyakoroljanak az ellenflre. A mintknak mondanivaljuk is van, ltalban magukban rejtik klnjuk cmert. Egyes jakuzk karuk krl tmr fekete gyrt tetovltatnak, minden egyes elkvetett gyilkossg, vagy egyb bntett utn.
Tradicionlisan lestett bambuszbl, valamint fmtkbl ll szerszmokkat hasznlnak. Egy nagyobb minta akr tbbszz rn keresztl is kszlhet is, valamint az ra is meglehetsem magas. Azonban sok yakuza hord egsz testet bort tetovlst, amit gyakran hossz veken keresztl ksztnek.
De nem ez az egyetlen bodyart g, amihez a yakuzk kthetk. Kevesen tudjk, hogy a brtnviselt yakuzk kztt ugyanis elterjedt a szoks, hogy pniszk bre al gyngyket tetetnek be. Pontosan annyit, ahny vet tltttek a rcs mgtt.
Annak ellenre, hogy mra a tetovls a vilg tbbi rszhez hasonlan Japnban is egyre elfogadottabb dolog, gyakoriak az olyan szrakozhelyek, motelek s frdk, ahova tetovlssal rendelkezket nem engednek be, gy prbljk vendgeiket tvol tartani a veszlytl.
|