A hagyomny szerint a japn np kt isteni lny egyeslsbl keletkezett, s a szigetvilgot is isteni er emelte ki az cen hullmaibl. A japn np eredetre vonatkozan mg ma sincsenek megbzhat adatok. A tudsok vlemnye eltr, s a tisztzatlan rszletkrdsek mindmig a japn korkutats alapvet problmi.
Kkorszak:
A rgszeti eredmnyek alapjn felttelezhet, hogy az slakk Kelet- s szak-zsia klnbz vidkeirl(legvalsznbb hogy Knn s Koren t), valamint a Csendes-cen dli szigeteirl rkeztek az orszgba. A bronz- s vaskor eredmnyeit is zsibl vettk t.
Az slakknak tartott-egyesek szerint mongol eredet- ajnuk pr ezres maradkcsoportja ma mr csak idegenforgalmi ltvnyossg. Az si mongol mitolgia sok kzs vonst mutat az ajnu, de mg a japn mtoszokkal is. A vrcsoport-tulajdonsgokat vizsgl Macumoto professzor egyre terjed nzete szerint Szibriban, a Bajkl-t keleti oldaln kell keresni a japn sk gykereit. Az ajnuk harcias halsz-vadsz npe egykor mg a mai Osaka is tlterjed hatalmas terletet npestett be, de napjainkra mr visszahzdott Hokkaido zrtabb vidkeire.
Pleisztocn korszak. Jgkorszak:
Japn trtnete tulajdonkppen ekkor kezddik. A tudsok egybehangz vlemnye szerint ebben az idszakban a mai japn szigetsor mg egybetartozott az zsiai kontinenssel. Legrgibb kimutathat kultrja az 50.000 vnl is idsebb csiszoltatlan skkorszaki kultra, amely- a tbb szz lelhely tansga szerint- klnfle helyi jellegzetessgekkel terjedt el a szigetvilgban. A pleisztocn rtegekbl pattintott keszkzk, elefntagyarak s embercsont-kvletek kerltek el. Ezt a vadsz, gyjtget letmdot folytat keszkz-kultrt agyagedny eltti kultrnak nevezik.
A csiszoltk-kutra idszaka:
A csiszoltk-kutra idszaka a kb. 10.000 vvel ezeltt vget rt jgkorszak utn fejldtt ki, amikor a tenger vzszintjnek emelkedse s a kregmozgsok kvetkeztben kialakult a mai japn szigetsor.
Kr.e 4000-400:
A kermik mintirl kapta a nevt az jkkorszaki szint dzsmon/jomon (magyarul „zsinrmints”) kultra. Megindult a szigetek benpeslse. A japn np az slak vagy legalbbis korbban megjelen ajnuk, a dli eredet trzsek s a ksbb bevndorolt mongol-malj npfajtk egybeolvadsbl alakult ki.
A Kr.e IX-VIII. szzad:
A Kr.e IX-VIII. szzadbl a yamato npcsoport hborskodsairl vannak adatok. Egyes japn tudsok szerint npk se ez az egysges npcsoport.
A Kr.e IV. s III. szzad:
A Kr.e IV. s III. szzadban a japn sk mr csaldcsoportokban ltek, ismertk a fmek hasznlatt s az tzses gazdlkodst.
A Kr.e III.szzad-Kr.u III. szzad:
kztti idszakot a Yayoi kornak nevezik a trtnszek. Ekkor kezddtt a knai s koreai kapcsolat.
A Kr.e utols s a Kr.u els szzadok:
A Kr.e utols s a Kr.u els szzadokban mr kezdett kialakulni az osztlytrsadalom, fokozatosan felbomlott a nemzetsgi-trzsi szervezet.
A Kr.u III s IV. szzad:
Megjelentek a trzsszvetsgen alapul llam csri.A III. szzadban a legersebb trzsszvetsg, a Yamato csoport kiterjesztette uralmt a tbbi, egymssal rksen hborskod trzsekre s nemzetsgekre.
450-500.Knai mintra kialakul egysges llam:
A mai Nara krzetben lteslt kzponti hatalommal. Egyes tudsok szerint az els japn llam egalaptsa a III-IV., msok szerint viszont VI-VII. szzadra esik.A VI. szzad msodik felt jelli meg a Yamato trzsszvetsg tarts hatalomra jutsnak idpontjaknt a 4 kitn japn tuds ltal sszelltott Japn mvszet c. knyv is. Kr.e 660-ban koronztk meg a Yamato-hz vezrt Jinmu tennov, vagyis csszrr.
Az orszgot kb. a 7. szzadtl kezdik Nipponnak vagy Nihonnak nevezni(vagy a Felkel Nap orszgnak).
A Kr.u IV-VI. szzad:
A kialakul japn llam hdt hborkat vezetett a Koreai-flsziget kirlysgai ellen. A mr korbban is meglv knai kapcsolatok mellett a koreai kzvettssel sajttottk el a japnok a szvs, a brfeldolgozs s a fmmegmunklst, valamint a hajpts mestersgt, amelyek Knban a Han-dinasztia uralkodsa idejn magas fejlettsgi fokot rtek el. A knai rsrendszer bevezetse rvn megismerkedtek a knai orvostudomnnyal az idszmts, a csillagszat s a naptrrendszer titkaival.
538-ban Pekcse( vagy Pakcse, vgayis Korea) kirlya katonai segtsget krt s kapott a japn „csszrtl”. Hlja jell aranyozott Buddha-szobrot s buddhista iratokat kldtt.
538 utn(egyesek szerint 552-ben) knai-koreai kzvettssel tkerlt Japnba a buddhizmus s ezzel szinte egy idben a konfucianizmus. Szerzetesek, apck, kzmvesek jttek Japnba, s pr vtized alatt megszilrdult a buddhizmus. De ezzel egytt tovbb lt az si japn hitvilg, a sint, vagyis istenek tja, egy nemzeti valls vagy inkbb tipikus japn kulturlis jelensg.
|