Mióta hordanak nyugati ruhákat a japánok?
Nyugati ruhákat előszőr a Meiji korszakban kezdtek el a japánok hordani. A Meiji kormány adoptálta előszőr az európai-stílusu egyenruhákat a hadseregnek, hivatalnokoknak, postásoknak és a vasúti dolgozóknak a modernizáció jegyében. Ez indította el a nyugati ruhák elterjedését az egyszerű embereke körében.
Nyugati típusú női ruhák hordását kevesen engedhettek meg maguknak, mivel csillagászati összegekbe kerültek. Leginkább nyugati tipusu báltermekben, mint amilyen a Rakumeikan volt viseltek az előkelő hölgyek ilyen ruhakölteményeket. De később a nacionalizmus terjedésével párhuzamosan visszaszorították a nyugati ruhát viselő nők számát míg végül már csak a kórházi ápolok maradtak. A Taishou-korszakban ahogy a nők elkezdtek dolgozni mint busz ellenőr, titkárnő stb. újra hordhatták őket.
Mikor hordanak kimonot?
Nagyon-nagyon kevesen vannak, kivéve néhány időst, akik mindennapokban kimonot viselnek. Ez a jelenség egészen egyszerűen abból gyökerezik, hogy a youfuku (=tengerentúli ruhák) sokkal olcsóbbak mint a wafuku (= tradicionális japán ruhák)
Nézzük hogy akkor mégis mikor szoktak?
* Újév napján viszonylag sokan öltenek kimonot, csak hogy átérezzék az ünnep szellemiségét.
* Egész gyakori hogy az év első napján nők kimonoban mennek dolgozni.
* Kisbabákat általában kimonoba öltöztetve viszik a az első shinto szentély látogatásukra, valamint a Shichi-Go-San ünnepélyre is, bár egyre több szülő választja a nyugati ünneplőket ezekre az alkalmakra is.
* Seijin no Hi (=nagykorúság napja), esküvők, ballagás és formális is remek alkalom a nőknek hogy felvegyük a szekrényben porosodó kimonojukat.
Akik a tradiciónális művészetek világában dolgoznak mint a tradicionális táncosok, énekesek, és éttermi felszolgálok rendszerint kimonot hordanak a munkahelyükön.
Más tradiciónális ruhák:
* Yukata – nyári pamutból készült kimono, amit matsurikon (=nyári fesztiválokon) hordanak leggyakrabban, valamit ryoukanokban (=tradicionális fogadó) használnak pizsamának
* Jinbei– szintén elsősorban nyári viselet, combközépig érő felső és kis nadrág, inkább otthoni használatra való
* Hakama – tradicionális harcművészetek (iaido, karate stb.) üzésére alkalmas nagy szoknyanadrágszerű ruhadarab amit felvan vértezve a harcosok 7 erényével, ezen kívül pedig a shinto szentélyek dolgozói munkaruhája
Yukata Jinbei Hakama
Forrás:www.jrockgalery.lapunk.hu |