Először is, Harajuku alapvetően nem egy öltözködési stílus, hanem egy helyszín. Tokió Shibuya negyedének egyik vonatállomása és az ahhoz közeli park. Itt "vonulnak fel" a különleges ruháikról hírhedt fiatalok, akik készek arra, hogy megmutassák magukat.
A japánok általában (sőt...) nem így öltözködnek, és még azok sem így járnak a hét minden napján, akik szeretnek beöltözni. Ez egyfajta hétvégi szórakozás: hétvégén odamennek a parkba, átöltöznek a közeli vonatállomás mosdóiban, és délután elsétálgatnak-dumálgatnak, majd szépen hazamennek. Természetesen vannak olyanok, akik a hétköznapokba is becsempésznek egy-egy különlegesebb ruhadarabot, vagy az egységes stílusuk a hétvégi divatparádét idézi.
Tegyük hozzá, hogy nemcsak lányok öltöznek be, hanem fiúk is... A legtöbb irányzatnak megvan a pasi változata is.
Ráadásul nagyon sok a házilag készített ruha (a kreativitás és a ruhák átalakítása az egyik legizgalmasabb része ennek a stílusnak), de meglepően sok helyen lehet az egyes irányzatokhoz tartozó göncöket kapni, sőt, az interneten is lehet őket rendelni. Rengeteg divatmagazin foglalkozik a különböző stílusokkal, de megjelennek mangákban, animékban, számítógépes játékokban is. Ugyanakkor a japánok imádják a nyugati tervezőket és luxusmárkákat, és ha tehetik, be is építik ezeket a saját "harajukus" öltözékükbe.
Az előbb felsoroltak azonban senkit ne téveszenek meg, nincs olyan, hogy egységes harajuku-stílus. Több különböző irányzat létezik, ezek is folyamatosan fejlődnek, és eléggé eltérőek lehetnek.
És végül, nagyon sok szempontból ez nem csak öltözködés, főleg nem mindenféle vicces cucc egymásra dobálva. iszonyú fontos a minőség és az is, hogy a ruházatuknak megfelelő legyen a beszédstílusuk, a hozzáállásuk...
|