A trtnszeknek nem llnak rendelkezsre hiteles adatok arrl, hogy ez a kzdsport Japnban alakult-e ki vagy a szrazfldrl vittk be az orszgba. Ugyanakkor a szum keletkezst s trtnett vizsgl szakemberek nem minden alap nlkl felttelezik, hogy a szum legalbb ktezer ve jelent meg a japn szigeteken.
A szum els rsos emltst a Kodzsikiben (Rgi Dolgok Krnikja), egy 712-bl szrmaz knyvben tallhatjuk, amely a japn rs legrgibb fennmaradt emlke. A Kodzsiki ler egy legendt arrl, hogy a japn szigetek birtoklst hogyan dnttte el egy szummrkzs. A knyv szerint 2500 vvel ezeltt Takemikazucsi s Takeminakata istenek Izumo partjainl a Japn-tenger mellett, a mai Simane-tartomnyban viaskodtak, mg vgl az utbbi vesztett. gy a szigetek ellenrzst tengedtk a Takemikazucsi ltal vezetett japn npnek, aki lltlag megalaptotta a csszri csaldot, amelybl a mai uralkod vezeti le az eredett.
Mivel a japnok egszen a VIII. szzadig nem riztek meg rsos emlkeket, lehetetlen tudni, a legendktl eltekintve, hogy a szum pontosan mikor jelent meg elszr Japnban. Br si falfestmnyek jelzik, hogy az eredete valban nagyon rgi. A trtnelem eltti idkben a szum fleg mezgazdasgi rtus volt, imdsg a j termsrt.
Szintn lehetetlen meghatrozni, hogy a szum teljesen nll sportg-e vagy ms hasonl zsiai vagy eurzsiai sportgak befolysoltk.
A szum a kezdetekkor az erszak fel mozdult el, nem korltoztk a fogsokat, gyakran valdi kzdelemm vlt a vgre. A 720-bl val Nihon Soki (Japn Krnika) feljegyezte az els, halandk kztti mrkzst, i.e. 23-bl. Suinin csszr (i.e. 29 - i.sz. 70) lltlag mgkrt egy Izumo-beli fazekast, Nomi no Szukunt, hogy mrkzzn meg Taima no Kehajval, a mai Nara tartomnybl szrmaz hetvenked verekedvel. Egy j darabig kzdttek, mgnem vgl Szukune nhny elspr erej tst mrt Kehaja hasra s gyomorszjra. Kehaja hallos srlst szenvedett, Szukune, a gyztes pedig a "szum atyjaknt" rkre halhatatlann vlt.
Szum az si Japnban
A III-VI. szzadhoz kapcsoldnak azok a rgszeti leletek, amelyek a szum szleskr elterjedst s a sport j funkcikkal val felruhzst tanstjk. Ezekben az idkben a vezetket magas srhalmokba, gynevezett kfunokba temettk. A tudsok gy is nevezik ezt az idszakot, hogy Kfun-korszak.
A srdombok feltrsa sorn tallt trgyak kztt haniva agyagfigurk is voltak, amelyek rikisiket (szumbirkz, sz szerint: ers harcos) brzoltak, valamint olyan ritulis s htkznapi hasznlatra szolgl ednyek, amelyeken mg maradtak szummrkzs-jeleneteket bemutat brk.
Nyilvnval, hogy a szummrkzsek a temetsi szertarts rszv is vltak. rdekessg az is, hogy az istensgg vlt alapt, Nomi no szukune a csszrok temetsekor hasznlt ritulis ednyeket kszt fazekasmesterek klnja alaptjnak is szmt.
Van mg nhny ms legenda is a csszrok jelenltben vvott szum mrkzsekrl, mg az az eltti idkbl, hogy Japn tvette a knai rsrendszert a VII. szzad krl.
Az els, trtnetileg hiteles mrkzs 642-ben, a msodik hnap msodik napjn volt, amikor Kogjoku csszrn (642-45) sszehvta a palota testreit s az orszg vlogatott ers vitzeit (kondei), mutassanak be szumt, hogy szrakoztassk a koreai Paekcse (ms forrsok szerint Kudara) udvar kveteit. Egyes trtnszek szerint akkoriban Japn ha nem is gyarmatnak, de mindenkppen a koreai csszrsg "kisccsnek" szmtott (a Koreai-flszigeten az llamisg valamivel korbban alakult ki, mint a japn szigeteken), ezrt fogadtk a koreai kveteket olyan nagy megbecslssel.
A ksbbi feljegyzsek szerint szumt adtak el a csszri udvar sszejvetelein, belertve a koronzsi szertartsokat is. A "tenran-zumt" (a csszr jelenltben eladott szum) ma is be szoktk mutatni, habr ms formban.
Szum a korai kzpkorban
A Nara-korszakban (710-794) alakult ki a "szum-szemlls" (szumai-no-szecsie) udvari szertartsa. A szumtornkat magban a csszri palotban tartottk. Szertartss vlt a csszrnak s ksretnek megjelense a dszhelyeken, a birkzk s a brk bevonulsa a kzdtrre.
A Heian-korszakban (794-1185) mr rendszeresen folytak a tornk, a csszri udvarban tbbet is tartottak egy vben, de a 7. hnap 7. napjn (a mai naptr szerint augusztus elejn) volt a legfontosabb torna, ezt a Nomi no Szukune s Taima no Kehaja kztti mrkzs emlknek tiszteletre rendeztk meg ugyanis. Igaz, az id mlsval ezt a dtumot mr nem vettk figyelembe olyan szigoran.
A birkzkat, akiket akkor szumaibitknak neveztek, szerte az egsz orszgbl vlogattk. A toborzk a csszri grda legmagasabb rang tagjai voltak, akik minden torna eltt elutaztak Japn legtvolabbi szegleteibe is, hogy kivlogassk a legersebb harcosokat, a szumaibitkat.
Ebben az idben mr kialakult a tornk rendje, a mrkzsek s a brskods szablyrendszere.
A torna napjn a birkzkat kt rszre osztottk - "jobb oldalra" s "bal oldalra" (a Csszr jobb s bal keze fel es rszre). Az els szakaszban a "jobbosok" s "balosok" csak egyms kztt mrkztek. Minden egyes szumaibito krlbell 20 mrkzst vvott a torna sorn.
Dohj (kzdtr) akkor mg nem volt. A kzdelem egy semmivel sem hatrolt trsgben folyt, s az volt a gyztes, aki az ellenfelt a fldre tudta knyszerteni. A birkzknak tilos volt az ellenfl hajt megragadni, kllel tni a fejt vagy az ellenfelet megrgni.
A tornagyztes az volt, aki, akrcsak manapsg, a legtbb gyzelmet tudta felmutatni. Ha kt szumaibitnak ugyanannyi gyzelme volt, akkor egy dnt mrkzsen vvtak meg egymssal.
A brkat akkoriban idzsinek hvtk, s k voltak az egyedli s legfbb dntnkk. Ugyanakkor, ha a Csszr gy ltta, hogy a mrkzs vgkimenetele ktsges, az jelzsre a grda parancsnoka utastst adhatott a mrkzs jrajtszsra (torinaosi).
Mr ekkor ltezett a felkszls, a startpozci (neri-ai) s a megismtelt kezds (sikiri-naosi) fogalma. A br kteles volt figyelemmel ksrni a birkzk sszehangolt startjt, s sikiri-naosit elrendelni, ha valaki tves kezdst kvetett el.
Ebben az idszakban llt ssze a torna ritulja is, s szablyoztk a szumaibitk felszerelst is. A mrkzseken a birkzk gykktben jelentek meg (toszagi), igaz, az nem ismeretes, hogy gy ktttk-e fel azt, mint ma, vagy egyszeren csak a derekukra ktttk.
A torna eltt a Csszr szeme lttra trtn bevonulskor minden szumaibito nnepi "vadszkimont" (kariginu) lttt, a fejre pedig hollszrnyszn, hegyes vg fejfedt (ebosi) tett. A jval ksbbi idkben a kariginu s az ebosi az udvaroncok nnepi ltzknek , aztn a szamurjok rendjnek kznapi ruhaviseletnek elemeiv vlt. A modern zumban pedig a brk (gjdzsi) ruhzatnak alapeleme lett.
A tovbbiakban a katonai rend (busi) megersdse s a csszri hatalom meggynglse az egyes tornk kztti egyre nagyobb sznetekhez vezetett, s a San-korszak negyedik vben (1174) a "szumszemlls" mint udvari szertarts utols alkalommal lett megtartva. A csszri ritulknak ez a fejezete ngy vszzadra le lett zrva.
Szum a feudlis Japnban
Az els kamakurai sguntus (1185-1392) megalaptsa utn a szum mindinkbb a harcosok ltal gyakorolt harcmvszett vlt. Minamoto no Joritomo (1148-99), a korszak leghresebb sgunja nagy szumrajong volt, aki a curugaokai Hacsimang templomnl (ma kedvelt kirndulhely Kamakurban) egyb hadgyakorlati formk, mint pldul a lovas jszok (jabuszame) versenye mellett a szumt is figyelemmel ksrte. Lehetsges, hogy maga is rszt vett ezeken a versenyeken.
Jval ezutn, mr a Muromacsi-korszakban (1392-1568), amikor az Asikaga sgunok dinasztija uralkodott, a Hacsimang templom krl mg specilis papok, szumsokuk is megjelentek. k feleltek a szumtornk megrendezsrt. Tklesedtek a torna szertartsai, a kzdelem s a brskods szablyai s tulajdonkppen ekkor kezdtk el lerakni a professzionlis szum alapjait.
A birkzs ezen hadi fajtjval prhuzamosan orszgszerte terjedni kezdett a "npies" szum, amely eredett a legsibb ritulis mrkzsekhez vezeti vissza, s amelyet az isteneknek mutattak be ldozatul, hlbl a j termsrt.
Japn minden rszben rendeztek szumtornkat a betakartsok, ptkezsek megkezdse vagy hdavatsok alkalmbl. Az esetek tbbsgben ezek gynevezett szumldozat-bemutatsok voltak. A szumaibitk kzdelmei a j termsrt fohszkod ima rszei voltak, vagy ppensggel ritulis hlaadsok. Ksbb jtkonysgi tornkat is rendeztek, amelyeken t- s hdptsre s egyb trsadalmi munkkra gyjtttek pnzt.
Ezeken a tornkon parasztok, kzmvesek, kereskedk s egyb kznpek vettek rszt. A mrkzseket gyakran a vrosok s falvak utcin s terein rendeztk meg, s ezek megszmllhatatlan bmszkodt vonzottak. Ezeken a mrkzseken nem volt sem dohj, sem br, a birkzk sem viseltek ritulis ltzket. A gyztes kiltt a legdemokratikusabb mdszerrel llaptottk meg, az lett a gyztes, aki a fldre dnttte ellenfelt, vagy a nzk kz kilkte azt.
Az Asikaga-sguntus uralkodsnak msodik felben, az gynevezett Szengoku Dzsidai (hborz tartomnyok idszaka, 1467-1568) idejn vlt a szum igazi tmegltvnyossgg. Virgzott mind a lovagi, mind a "npies" szum. A nagy fldesurak, a daimjk igyekeztek egymson, de mg a sgunon is tltenni, fnyz, nagyszabs szumtornkat rendeztek vraikban, ezeken tbb szz szumtori vett rszt egyszerre. Egyedl 1568-ban kt hatalmas tornt rendeztek, az egyiken, Omie tartomnyban 300, a msikon, Kiotban 1500 szumaibito gylt ssze.
A birkzk nemcsak nagylelk adomnyokat kaptak, de szamurj rangot is. Tovbb nnepi ktnyt viseltek, amelyre a nagyr nevt hmeztk Egy ilyen tmogats jltet biztostott, gy sok gretes rikisi kzdtt azrt, hogy egy daimj felfigyeljen rjuk. A ranglista inkbb a hbrbirtok nevt tntette fel, mint a rikisik valdi szletsi helyt.
A korszak vgn megjelentek a szumtorik els hivatsos egyesletei, ezek a mai hivatsos klubok (hejk) elfutrai voltak. Sajt szablyzataik is voltak, de mg alacsony volt a ltszmuk, 8-10 ember tartozott egy egyeslethez, s anyagilag nagyban fggtek a helyi daimjk tmogatstl.
A szum "aranykora"
Tovbbi fejldshez a szum az Edo-korszakban (1603-1868) kapott j lendletet, amikor a Tokugava Iejaszu sgun ltal vghezvitt orszgegyests utn Japnban j politikai s trsadalmi-gazdasgi helyzet llt el, amely elsegtette a kereskedelem, kzmvessg, a mvszetek fejldst.
Klnsen hevesen terjedt ebben az idszakban a "npies" szum. Paraszti kzssgek, kzmves s keresked chek rendszeresen szerveztek mrkzseket s nagy tornkat. A "tiszta", lovagi szum eltnsnek veszlye miatt aggd sguntus a XVIII. szzad elejn kln rendeletekkel igyekezett betiltani az "utcai" szumt. Ez termszetesen sikertelennek bizonyult, s nhny v mlva a rendeleteket gyakorlatilag visszavontk. Egy j rendelettel "jtkonysgi" tornknak kln erre a clra ltrehozott helyszneken val megtartst szorgalmaztk.
Ezt a fajta szumt "kandzsin-zumnak" hvtk, utalva arra, hogy azrt tartottk, hogy adomnyokat gyjtsenek a templomok, hidak karbantartsra, ptsre s egyb kzmunkkra. Termszetesen a pnz egy rszt a rikisik javadalmazsra fordtottk, akik kzl akkoriban sokan rninok (gazdtlan szamurjok) voltak. Idvel az sszegyjttt pnzt elssorban a szumtorik fizetsre fordtottk.
Az "utcai" szumban ugyanakkor korltozsokat vezettettek be, mert a vrosok terein s utcin megrendezett kzdelmek gyzteseinek eldntse mindenfle brskods nlkl trtnt, s ilyenkor gyakran fordult el tmegverekeds, st, fegyveres sszecsapsok is a polgrok kztt.
Japn hrom legnagyobb vrosban, Oszakban, Kiotban s az j fvrosban, Edban (Toki) a XVIII. szzadban mr lteztek a rikisik professzionlis szervezetei, amelyeket a kzmveschek mintjra hoztak ltre. Ugyanakkor a szumtoriknak nagyobb trsadalmi pozcija volt, mint a kereskedknek s az iparosoknak. Mivel tbbsgk katonai krnyezetbl rkezett, a birtok nlkli szamurjokkal tettk ket egyenlv.
A sguntus engedkeny intzkedsekkel kezdte szablyozni a rikisik szervezeteinek mkdst. A XVIII. szzad vgnek "jtkonysgi" tornin mr csak ezeknek a szervezeteknek a tagjai vehettek rszt. Ezektl a tornktl mr kzvetlenl vezet a trtnet a modern szumhoz.
Ezidtjt megjelennek a szummrkzsek megtartsra kijellt kln helysznek. Ezek elszr ngyszg alakak voltak, ksbb flddel tlttt zskokkal kertettk krbe a mrkzs helyt. gy szletett meg a dohj, amely ennek az si sportgnak sajtos ltvnyt adott.
Vglegesen meghatroztk a kzdelem elrsait, a szablyzatot s a tornk rituljt, megerstettk a brskods rendszert, ezek kis vltoztatsokkal a mai napig is rvnyesek. Ugyanekkor kezdtk el kialaktani s sszehangolni a szum rangok rendszert, s megjelent a legmagasabb cm, a jokozuna is.
Az Edo-korszakot mltn nevezik a szum kialakulsa s fejldse aranykornak. A hivatsos rikisik tornit (baso) a XVIII. szzad vgtl rendszeresen, vente ktszer rendeztk meg.
A japn np letnek elvlaszthatatlan rszv vlt szum komoly befolyssal brt az orszg kultrjra s mvszetre. Olyan irodalmi alkotsok jelennek meg, amelyekben szumtornkat rnak le, a hagyomnyos japn sznjtszsban, a kabukiban npszer rikisik a darabok fszerepli. A vilgszerte ismert sznes japn metszetek (ukijoe) modorban kialakul egy j mfaj, a szumoe. A kznsg kedvenceinek sznes portri vagy a mrkzseket brzol kpek mg az alacsony jvedelm japnok szmra is elrhetk voltak, s abban az idben risinak szmt pldnyszmban terjedtek Japn-szerte. A ukijonak ez a mfaja a modern zumban is l s virgzik.
Szum az j- s legjabb korban
A japn szumnak nagyon nehz idszakot kellett tlnie az 1868-as Meidzsi-restaurci idejn, amikor a sguntus hatalma megdlt, s visszalltottk a csszr egyeduralmt, s a politikai szntrre felemelkedett a fiatal burzsozia.
Majdnem hrom vszzadnyi bezrkzs utn Japn az amerikai hadiflotta fegyvereinek fenyegetse alatt knytelen volt megnylni a klvilg szmra, s mohn szvott magba minden jdonsgot, minden nyugati dolgot.
Japn lendletes modernizcija risi hatst gyakorolt a szletben lv trsadalmi gondolkodsra. Az orszg kulturlis s trsadalmi letben megjelen sajtos s tsgykeres japn jelensgek tmogatit nagy hangon retorgrdoknak s reakcisnak kiltottk ki. A szum is heves tmadsok ssztzbe kerlt. A halads legbuzgbb japn hvei egyenesen azt kveteltk, hogy trvnyi ton tiltsk be a szumt, mint a feudlis korszak cskevnyt.
A szum elvesztette mecnsai tmogatst. A hivatsos klubok (hejk) s a rikisik egsz hada meglhets nlkl maradt. A legnpszerbb birkzk arra knyszerltek, hogy kiegszt jvedelem utn nzzenek. gy pldul, a Tokiv tkeresztelt Edban a szumszvetsg hatrozata alapjn nll tzoltegysg alakult, amelyben 56 rikisi dolgozott hsiesen.
A vlsgot az ssznpi szeretet s maguk a szumtorik erfesztsei kzdttk le. A szvetsget talaktottk Tokii Szumszvetsgg, amely az ltalnos demokratizlds befolysa alatt nhny halad vltoztatst vittek a tornk szablyzatba. 1873-ban megengedtk a nknek, hogy ltogassk a mrkzseket. A nk azonnal lelkes szurkolkk vltak, s segtettek visszalltani a szum elmlt dicssgt.
A legsibb japn kzdsport jvjrt folytatott harcnak a Csszr vetett vget. Az legmagasztosabb engedlyvel, 1885-ben az Enrjokan csarnokban felsge jelenltben bemutat szumtornt rendeztek. Ily mdon a Csszr alattvali emlkezetbe idzte a "szumszemlls" szertartst s vilgosan rtsre adta, hogy a szum az rdekldsi krbe tartozik.
Egszen a msodik vilghbor kezdetig a szum mindenfle vlsg nlkl fejldhetett, vgrvnyesen kivvta az egsz nemzet szeretett s tmogatst, a csszrtl a legegyszerbb emberig.
Ebben az idszakban tbb fontos esemny trtnt. Toki Rjgoku nev kerletben 1909-ben szumcsarnok plt. Ettl kezdve minden tokii bast itt, a Kokugikanban rendeznek meg. 1927-ben a terleti szumszvetsgek egyesltek, ltrejtt Nagy-Japn Szumszvetsge, amely kereskedelmi szervezett, vagyis kifejezetten professzionliss vlt.
Az zum legnpszerbb alakja ekkor Hitachiyama jokozuna volt, aki a legfels - makuucsi - osztlyban val szereplsekor kimagasl eredmnyt rt el: gyzelmeinek s veresgeinek arnya 150-15 volt. Az erfesztseinek ksznheten j szablyzat szletett, ami a rikisik trsadalombeli viselkedst rta el. Ennek megfelelen a szumtorik a nyilvnossg eltt ktelesek voltak mindig "szigoran s szpen" felltzve, rangjuknak megfelel kimonban megjelenni s "lovaghoz mlt fegyelemmel s udvariassggal viselkedni". Hitachiyama szleskr felvilgost tevkenysget is folytatott, minden lehetsges mdon npszerstette a szumt, nemcsak Japnban, hanem a hatrokon tl is. 1907-ben ltogatst tett az USA-ban, ahol Theodore Roosevelt elnk is fogadta. A jokozuna szmos bemutatt tartott itt.
A szum fejldsnek jelents mrfldkve volt 1928, amikor megkezddtek a tornk l rdikzvettsei. A mrkzsek lefolytatsban hoztak nhny j szablyt: a dohjra felfestettek kt fehr cskot, avagy startvonalat (sikiri-szen), magt a kr pedig egy kicsit megnveltk: 13-rl 15 sakura (kb. 4 mterrl 4,55 mterre). A brk ltszmt megnveltk: a dohjn ll br, a gjdzsi s a ngy oldalbr, azaz simpan mell adtak egy fbrt, a simpancst. Ezeknek az jtsoknak ksznheten a szumtornk jval dinamikusabbak s ltvnyosabbak lettek.
A hbor eltti vekben jelent meg az zum legfnyesebb csillaga, a Nagy Jokozuna, Futabayama. A szum cscsra 1936-ban felkapaszkodva, Futabayama hrom v folyamn nem tallt legyzre. 69 egyms utni mrkzsen gyztt s sorozatban t tornt nyert meg. 1939 mrciusban, a hrom diadalmas vet kvet els, Akinoumitl elszenvedett veresg msnapjn minden japn jsg klnszmot jelentetett meg s ezek hatalmas pldnyszmban fogytak Japn-szerte. Ez egy ssznemzeti gy volt, sokkal jelentsebb az emberek szmra, mint a kabinet lemondsa.
1941-ben megkezddtt a csendes-ceni hbor, s az zum, akrcsak sok minden ms Japnban, t hossz vre megsznt ltezni.
A hbort kvet vekben a szumnak megint nehz megprbltatsokon kellett tesnie. A demokratizlds j hullmnak cscsn az orszg modernizlsnak leghevesebb hvei ki akartk ebrudalni a japn np si kincst. De, mint egy vszzaddal ezeltt is, az emberek ragaszkodsa, szeretete s a japn trsadalom fels kreinek figyelme megmentettk a szumt.
Mr 1946 tavaszn megrendeztk az els tornt Tokiban, 1947-ben pedig a demokratikus halads befolysra az zumban egy sor tszervezs trtnt. Nhny vltoztats trtnt a bask megrendezsben, szmukat hromrl hatra nveltk (s gy mr nem csak Tokiban rendeznek tornkat, hanem szakban, Nagojban s Fukuokban is).
A hatvanas vek kzeptl a Japn Szumszvetsg klfldre is szervez bemutat tornkat, legutbb 1998-ban jrtak a kt fels osztly tagjai, a szekitorik Ausztrliban s Kanadban, s most mr igencsak aktuliss vlt egy jabb eurpai turn is.
|