A 10 legszükségesebb feltétel ahhoz, hogy maiko lehess. Íme:
1.) A maiko egy gyakornok a szakmai környezetben
Ez nem egyszerű dolog. Az újonc felfedezi a teljes szakmai környezetét, és már ez is rengeteg erőfeszítést és türelmet igényel, mert szinte minden dolog különbözik a „normálistól", minden eltér az otthoni, megszokott környezettől.
2.) Az életkornak 15-18 év között kell lennie
Általában a 18. életév elérése már kizáró ok lehet, ezért a maiko-vá válást 15 éves korban érdemes elkezdeni (igaz, egyes hanamachi-k felvesznek 18, 20 éves jelentkezőket, mivel 25 év a maiko-ság legfelső korhatára).
3.) A testmagasságnak 160 cm alatt kell lennie
A maiko ne legyen túl magas. Ennek egyrészt az az oka, hogy maga az okobo is legalább 10 cm magas, és mert egy táncos csoportban akár néhány cm-nyi magasságkülönbség is ronthatja az összképet. Azokat a jelölteket, akik magasabbak 160 cm-nél, zenész maiko-knak képzik ki (ettől függ.lenül nekik ugyanúgy kell tanulniuk a különböző táncokat, és elő kell tudni adniuk, mint a táncos maiko-knak).
4.) A testsúlynak többnek kell lennie 43 kg-nál
Mivel a maiko teljes ruházata a kiegészítőkkel együtt akár 20 kg-ot is nyomhat (csak maga a paróka kb. 2 kg!), muszáj 43 kg felettinek lennie, hogy elbírja.
5.) Szülői beleegyezés
15 évesen természetes, hogy csak szülői engedéllyel kezdhetőek meg a tanulmányok, de nem ritka, hogy 20 éves korban is lehet feltétel az engedély.
6.) Szeresse a hagyományos japán művészeteket
Nem baj, ha a jelöltnek nincs előképzettsége, de mindenképpen törekedjen arra, hogy elsajátítsa ezeket, a létező legmagasabb szinten.
7.) Szokja meg az igazi japán életmódot
Kezdve a kimono állandó viselésétől a teaceremóniáig, folytatva az ikebana (virágrendezés), a teaszertartás (chanoya) és a szórakoztatás (ozashiki) művészetével, a fa nyaktámaszon való alvásig (utóbbi talán a legnehezebb) mindent.
8.) Nagy türelem
A shikomi időszak (mielőtt ténylegesen maiko lesz) alatt nem csak iskolába kell járni, hanem a házimunka egy részét is el kell végezni, mint pl. mosás, főzés, takarítás, bevásárlás, a nővéreinek segíteni az öltözködésben, és egyéb háztartási dolgok. A legfontosabb, hogy emellett megtanulja a jó modort, és a kiotói nyelvjárást (néhány dologban különbözik a standard japán nyelvtől).
9.) Tandíj
A tandíjat nem a jelölt fizeti, hanem az okiya, azzal, hogy rengeteg pénzt fektet be a jelölt képzésébe (gyakorlókimono-k, ellátás, esetleges különórák, később a ruhatár összeállítása. Egy kezdő maiko teljes felruházása kiegészítőkkel együtt akár 10. 000. 000 yenbe is kerülhet!)
10.) Képzési idő
A shikomi időszakkal együtt számolva, a képzési idő 4-5 év (ez hanamachi-nként változik), amíg valakiből maiko, később geiko lesz (a fiatal geiko-knak 5-6 évbe kerül, míg visszafizetik az okiya-nak a képzésükbe fektetett pénzösszeget. Ennek lejártával a geiko dönthet a felől, hogy külön lakásba költözik –ebben az esetben az okiya a managere lesz-, vagy továbbra is az okiya-ban él– ekkor az ellátásért és lakhatásért fizet).
Ez a 10 dolog mindenképpen fontos ahhoz, hogy maiko lehessen az ember. Persze, ez nem minden. A másik fontos dolog, hogy a jelölt jóban legyen a ház maiko-ival és geiko-ival,
Forrás:www.hanamachi.5mp.eu |