A Heian-korszak (794-1185) arisztokrata kltszete elssorban knai nyelv volt. A kana fonetikus sztagrs feltallsa, melyet a hagyomny Kuukai (ismertebb nevn Kobo Daishi) buddhista szerzetesnek tulajdont, rendkvli mrtkben felpezsdtette a japn nyelv irodalmat. 905-ben Ki no Tsurayuki s msok sszelltottk az els japn (kana) nyelv kltszeti antolgit, a Kokinshuut (Rgi s jabb versek gyjtemnye). Ez 1111 verset tartalmaz; jellemzjk a klnleges rzkenysg s a hangzs szpsge, de e hibtlanul cseng miniatr kltemnyek kevsb vltozatosak, mint a Man'y-shuuban sszegyjttt mvek. E kltk - s a ksbb sszelltott antolgik udvari klti - szmra az eredeti hang kevsb volt fontos, mint a nyelv s a hangzs tkletessge. A Kokinshb legnagyobb klti: Ono no Komachi, Ise asszony, Ariwara no Narihira s az sszellt, Kino Tsurayuki. A kvetkez trtnelmi korszakban csszri parancsra mg 15 klti antolgit lltottak ssze, kzlk a leghresebb a Fujiwara Sadaie szerkesztette Shin kokinshuu (j Kokinshuu; 1205 k.). Az antolgia klti szimbolikus rtelmet tulajdontanak a szemmel lthat dolgoknak.
A XIV-XVI. szzadban virgzott fel a plebejus kltszet, s j forma vltotta fel a tankt, a renga („lncvers”). A kezdetben frissebb hang, ktetlenebb, egymsba kapcsold rvid strfk szablyai az vszzadok sorn megmerevedtek, mindazonltal a nagy XV. szzadi renga-klt, Sgi Iio s trsai lncversei vratlan lrai fordulatokkal tnnek ki, lncszemrl lncszemre haladva, akr az sz hajrl szemllt vltozatos tj egymst kvet kpei.
A lncvers nyitsoraibl ntt ki a XVII-XVIII. szzadban a haiku-kltszet, melynek cscst Matsuo Bash kltszete kpviselte. A formalista teitoku-iskola s a kznyelvi rgtnzs fontossgt hangslyoz danrin-iskola ellenben Matsuo haikui a jelen pillanat egy-egy mozzanatban vilgtanak r valamely rk igazsgra. Ksbbi kveti (XVIII-XIX. sz.) jabb elemekkel gazdagtottk a haikut: Yosa Buson szerelmi s narratv mozzanatokat sztt bele, Kobayashi Issa pedig a kznp nyelvnek elemeit is felhasznlta.
A XIX. szzad vgre kirl hagyomnyos formk a nyugati kltszet hatsra keltek j letre. A kznyelvi, modern kltszet els nagy alakja, Shimazaki Tuson angol mintk, fknt Shelley nyomn hozta ltre az j japn formkat, mg Ueda Bin fordtsai a francia szimbolistk s parnasszistk szemllett honostottk meg a japn kltszetben. A hagyomnyos formkat, a tankt s a haikut Masaoka Shiki keltette j letre. Yosano Akiko szerelmes versei a ni kltszet hagyomnyait eleventettk fel. Az n. j stlus klti kznyelven rtak, azaz nem a klasszikus irodalmi nyelven. A XX. szzad legnagyobb kltjnek Hagiwara Sakutart tartjk; kivlan hasznlja ki a modern nyelv zenei s expresszv lehetsgeit. Horiguchi Daigaku, aki fknt a francia kltszet fordtsnak szentelte magt, oly lenygz eredmnnyel fordtott, hogy tltetseit a modern japn kltszet fontos rsznek tekintik.
Forrs: www.terebess.hu |