Asz Tar korbbi japn miniszterelnk s Barack Obama amerikai elnk az Ovlis Irodban. Asz volt az els klfldi vezet, aki a Fehr Hzba ltogatott Obama hivatalba lpse utn.Japn szoros gazdasgi s politikai kapcsolatokat pol kulcsfontossg szvetsgesvel, az Egyeslt llamokkal. Az egyttmkds alapja az 1960-ban megkttt amerikai–japn biztonsgi szerzds. Az orszg 1954 ta rszt vesz az Egyeslt Nemzetek Szervezetnek munkjban s csaknem kt vtizeden keresztl nem lland tagknt az Biztonsgi Tancsban is helyet kapott. Tagja a G4-nek (lland tagsgot ignyel a Biztonsgi Tancsban), a G8-nak s az APEC-nek is, gy aktvan rszt vesz a nemzetkzi gazdasgi s politikai letben. Japn a vilg msodik legnagyobb fejlesztsi seglyt nyjt llama vi 8,86 millird amerikai dollrral (2004-es adat). Bkefenntart, nem harcol csapatokat llomsoztatott Irakban is, de ksbb kivonta azokat.
Szmos terleti ignye van: a Kuril-szigetek dli rsze Oroszorszgtl, a Liancourt-sziklk Dl-Koretl, a Szenszaku-szigetek s az Okinotorosima krli klnleges gazdasgi szektor Kntl (valamint Tajvantl). A Kuril-szigetek miatt Japn valjban mg ma is hborban ll az oroszokkal, mivel bkeszerzdst a kt orszg a msodik vilghbor ta nem kttt.
Japn gyakran vitzik szak-Koreval is az elrabolt japn llampolgrok s az atomfegyverek gyben.
Magyarorszg mr 1869-ben, mg az Osztrk-Magyar Monarchia rszeknt vette fel a diplomciai kapcsolatot Japnnal. A msodik vilghbor utn 1959-ben lteslt jra diplomciai viszony a kt orszg kztt, 1960-ban Tokiban magyar s Budapesten japn kvetsg lteslt. A magyarorszgi rendszervltozs utn a magyar-japn kapcsolatok rohamos fejldsnek indultak.
|