A bonsaik nagy rsze szabadtri elhelyezst, tartst s gondozst ignyel. Kertben nem szerencss kzvetlenl a fldre, mg fvestett terletre sem helyezni a nvnyeket, mert az ntzskor a felcsapd fldtl az ednyek srosak lesznek, gilisztk, hangyk, bogarak s meztelencsigk is knnyen hozzfrnek. Kertben beton oszlopokra vagy flig a fldbe sllyesztett betonlapokra helyezett, impregnlt keskeny fapallkbl kszlt, rcsszer tartllvny a legkedvezbb. Az llvnyrendszerek jobb megfigyelst s ezltal gondosabb polst tesznek lehetv. Ezek az llvnyrendszerek egyben a bonsaik bemutatst is szolglhatjk, ha kzel szemmagassgban tudjuk a legszebb nvnyeket elhelyezni, s a megfelelen semleges httr is biztosthat. (Ez szabad tren, kertben elg nehz feladat.) Pius Notter svjci bonsaikertjt 2 m magas fallal vette krl. Ezen a falon konzolokra, nagy klapokon helyezett el mintegy 200 db gynyr bonsait, httr: a rcsks fellete, fehr fal - a hats nagyszer! Sokan a jobb vzhztarts rdekben ritkbban trtn locsols miatt - ednyestl a fldbe sllyesztik nvnyeiket, faforgccsal lefedik, gy csak 2-3 naponknt kell locsolni. Ez a mr emltett krok (bogr, hangya, csiga, hzillatok stb.) mellett azzal a veszllyel is jr, hogy a nvny gykere a vzelvezet nylson kin, s a bonsai nem kvnt hajtsnak indul. Ez elkerlhet, ha az edny al egy nagymret manyag lapot is lesllyesztenek. Akinek terasza, balkonja vagy loggija van, csak kevesebb nvnyt nevelhet. Ilyenkor jl kell kivlasztani a megfelel nvnyfajtt s nagysgot. Teraszra, balkonra, loggira polcrendszer pthet, ezen lehet elhelyezni a bonsaikat. Kszthetnk a balkonrcsra kvlrl vagy bellrl felersthet, megfelelen vastag impregnlt deszkbl ksztett polcot is. Itt s egyb helyen is gy kell rgzteni a bonsaikat, hogy a legnagyobb szl ne tudja lesodorni. A balkonrcsra vagy ablakprknyra kvl elhelyezett bonsaik ntzst gy vgezzk, hogy a nvnyt vzbe lltjuk, felszvatjuk vele a vizet, majd a felesleget kicsurgatva tesszk vissza a tartra. A loggiknl nagyon kell figyelni a fnyviszonyokra. Elfordulhat, hogy a bonsai nem kap elg fnyt, s megnylik, hossz, vkony hajtsokat hoz. Ha az erklyen, loggin nemcsak ajt, hanem befel nyl ablak is van, kis kzgyessggel alumniumidomokbl, szegecselssel az ablak el olyan vegezett vitrint kszthetnk, amelyben az elhelyezett nvnyeket a szobbl lehet polni. gy llandan gynyrkdhetnk kedvenceinkben, s mg a teleltets gondjt is megoldjuk, ha a nagy hidegben az ablakokat kis idre befel, a szoba fel kinyitjuk, s ezzel az veghzat, a tlikertet bellrl ftjk. Rgimdi laksok ablakprknyain is lehet nhny szp bonsait tartani. Itt is figyeljnk a rgztsre s a locsolsra. Az ablak kze szolglhat fagymentes tli szllsul, ha a bonsaik akkork, hogy elfrnek itt.
Az elhelyezsnl ltalban arra is kell gondolni - hacsak nem szobabonsaikat nevelnk -, hogy ezek szabadtri nvnyek, s az idjrs viszontagsgainak kitve rzik jl magukat. Ignylik a napot, a levegt, a szelet, az est, hogy egszsgesek legyenek, jl fejldjenek, s ha ezt nem kapjk meg, az asszimilci a levelekben nem megy vgbe, s a nvny elpusztul. Gondolni kell arra is, hogy ers napstsben a bonsai esetleg tbb vizet prologtat el, mint amit a gykereivel fel tud venni, gy krosodhat. Kis rnykban a gyenge szell kifejezetten kell, ez biztostja, hogy locsols utn ne legyen sokig vizes a bonsai fldje, gy a krtevk - a levltetvek - kevsb tudnak elszaporodni. A nagy nap ltalban kedvez a bonsainevelsnl, mert az ultraibolya sugarak gtoljk a nvekedst, ezrt kicsik, trpk a nvnyek a magas hegyekben. A napra helyezett nvnyeket, de a flrnykban lvket is 1-2 hetenknt forgatni kell, hogy egyenletesen, minden irnyban szpen fejldjenek. Gondoskodni kell az elhelyezsnl arrl is, hogy a nvnyeket a legforrbb, tz nyri napokon rnykolni lehessen, mert mg a plmk frissen kihajtott levelei is kpesek meggni s csnya barna foltokat kapni.
Itt emltem meg, hogy a szabadtri bonsaikat is legszebb formjukban vagy virgzskor, vagy kedves vendg tiszteletre 1-2 rra, legfeljebb 1 napra -de nem hosszabb idre-egy-kt hetenknt egyszer be lehet vinni a szobba, m ekkor is gondoskodni kell arrl, hogy a lombot egyszer-ktszer vzzel megpermetezzk.
Mg egyszer szeretnm hangslyozni, hogy a bonsaik elhelyezsnl arra kell trekedni, hogy azok jl megfigyelhetk legyenek. Ne akkor vegyk szre pldul egy Pinus mugn a herny krtevst, amikor az mr minden hajtsvgen lergta a friss tket, s beburkolta magt. A kis hernyt mr az els t elfogyasztsa utn szedjk le, s a nvnyt elklntve, mg gondosabb megfigyels alatt tartsuk |