A bonsaik nagy része szabadtéri elhelyezést, tartást és gondozást igényel. Kertben nem szerencsés közvetlenül a földre, még füvesített területre sem helyezni a növényeket, mert az öntözéskor a felcsapódó földtől az edények sárosak lesznek, giliszták, hangyák, bogarak és meztelencsigák is könnyen hozzáférnek. Kertben beton oszlopokra vagy félig a földbe süllyesztett betonlapokra helyezett, impregnált keskeny fapallókból készült, rácsszerű tartóállvány a legkedvezőbb. Az állványrendszerek jobb megfigyelést és ezáltal gondosabb ápolást tesznek lehetővé. Ezek az állványrendszerek egyben a bonsaik bemutatását is szolgálhatják, ha közel szemmagasságban tudjuk a legszebb növényeket elhelyezni, és a megfelelően semleges háttér is biztosítható. (Ez szabad téren, kertben elég nehéz feladat.) Pius Notter svájci bonsaikertjét 2 m magas fallal vette körül. Ezen a falon konzolokra, nagy kőlapokon helyezett el mintegy 200 db gyönyörű bonsait, háttér: a rücskös felülete, fehér fal - a hatás nagyszerű! Sokan a jobb vízháztartás érdekében ritkábban történő locsolás miatt - edényestül a földbe süllyesztik növényeiket, faforgáccsal lefedik, így csak 2-3 naponként kell locsolni. Ez a már említett károk (bogár, hangya, csiga, háziállatok stb.) mellett azzal a veszéllyel is jár, hogy a növény gyökere a vízelvezető nyíláson kinő, és a bonsai nem kívánt hajtásnak indul. Ez elkerülhető, ha az edény alá egy nagyméretű műanyag lapot is lesüllyesztenek. Akinek terasza, balkonja vagy loggiája van, csak kevesebb növényt nevelhet. Ilyenkor jól kell kiválasztani a megfelelő növényfajtát és nagyságot. Teraszra, balkonra, loggiára polcrendszer építhető, ezen lehet elhelyezni a bonsaikat. Készíthetünk a balkonrácsra kívülről vagy belülről felerősíthető, megfelelően vastag impregnált deszkából készített polcot is. Itt és egyéb helyen is úgy kell rögzíteni a bonsaikat, hogy a legnagyobb szél ne tudja lesodorni. A balkonrácsra vagy ablakpárkányra kívül elhelyezett bonsaik öntözését úgy végezzük, hogy a növényt vízbe állítjuk, felszívatjuk vele a vizet, majd a felesleget kicsurgatva tesszük vissza a tartóra. A loggiáknál nagyon kell figyelni a fényviszonyokra. Előfordulhat, hogy a bonsai nem kap elég fényt, és megnyúlik, hosszú, vékony hajtásokat hoz. Ha az erkélyen, loggián nemcsak ajtó, hanem befelé nyíló ablak is van, kis kézügyességgel alumíniumidomokból, szegecseléssel az ablak elé olyan üvegezett vitrint készíthetünk, amelyben az elhelyezett növényeket a szobából lehet ápolni. Így állandóan gyönyörködhetünk kedvenceinkben, és még a teleltetés gondját is megoldjuk, ha a nagy hidegben az ablakokat kis időre befelé, a szoba felé kinyitjuk, és ezzel az üvegházat, a télikertet belülről fűtjük. Régimódi lakások ablakpárkányain is lehet néhány szép bonsait tartani. Itt is figyeljünk a rögzítésre és a locsolásra. Az ablak köze szolgálhat fagymentes téli szállásul, ha a bonsaik akkorák, hogy elférnek itt.
Az elhelyezésnél általában arra is kell gondolni - hacsak nem szobabonsaikat nevelünk -, hogy ezek szabadtéri növények, és az időjárás viszontagságainak kitéve érzik jól magukat. Igénylik a napot, a levegőt, a szelet, az esőt, hogy egészségesek legyenek, jól fejlődjenek, s ha ezt nem kapják meg, az asszimiláció a levelekben nem megy végbe, és a növény elpusztul. Gondolni kell arra is, hogy erős napsütésben a bonsai esetleg több vizet párologtat el, mint amit a gyökereivel fel tud venni, így károsodhat. Kis árnyékban a gyenge szellő kifejezetten kell, ez biztosítja, hogy locsolás után ne legyen sokáig vizes a bonsai földje, így a kártevők - a levéltetvek - kevésbé tudnak elszaporodni. A nagy nap általában kedvező a bonsainevelésnél, mert az ultraibolya sugarak gátolják a növekedést, ezért kicsik, törpék a növények a magas hegyekben. A napra helyezett növényeket, de a félárnyékban lévőket is 1-2 hetenként forgatni kell, hogy egyenletesen, minden irányban szépen fejlődjenek. Gondoskodni kell az elhelyezésnél arról is, hogy a növényeket a legforróbb, tűző nyári napokon árnyékolni lehessen, mert még a pálmák frissen kihajtott levelei is képesek megégni és csúnya barna foltokat kapni.
Itt említem meg, hogy a szabadtéri bonsaikat is legszebb formájukban vagy virágzáskor, vagy kedves vendég tiszteletére 1-2 órára, legfeljebb 1 napra -de nem hosszabb időre-egy-két hetenként egyszer be lehet vinni a szobába, ám ekkor is gondoskodni kell arról, hogy a lombot egyszer-kétszer vízzel megpermetezzük.
Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy a bonsaik elhelyezésénél arra kell törekedni, hogy azok jól megfigyelhetők legyenek. Ne akkor vegyük észre például egy Pinus mugón a hernyó kártevését, amikor az már minden hajtásvégen lerágta a friss tűket, és beburkolta magát. A kis hernyót már az első tű elfogyasztása után szedjük le, és a növényt elkülönítve, még gondosabb megfigyelés alatt tartsuk |