A gondozs nagyon fontos eleme a helyes ntzs. Meg kell figyelni, hogy egyes bonsaik a fellltsi helykn klnbz krlmnyek kztt milyen mrtk locsolst ignyelnek. Fiatal vagy reg bonsai fldje a viszonylag kis ednyben sohasem szradhat ki teljesen hosszabb idre, mert ebben az esetben a gykrvgek elpusztulnak. A lapos ednyek fldje gyorsabban kiszrad. A mame bonsaik pici ednyeiben lev fld kiszradsra mg jobban oda kell figyelni. Ha a bonsaifld llandan vizes, az sem j, mert a gykr nem tud levegzni, s rvid id alatt megrohadhat.
A nedvesen tarts s a kiszrads arnynak megfigyelse a bonsaitarts legnagyobb mvszete. Legfontosabb, hogy a bonsai fldje llandan megfelelen nedves legyen, s az ntzs alkalmazkodjon a nvny vzignyhez, az idjrshoz. Nagy melegben s szlben pldul a nagy lombozat bonsai tbb vizet prologtat el, gy tbb utnptlst is ignyel. Ha a fellet szraz, akkor locsolni kell. Klnbz nvnyek vzignye ms s ms. A mocsri ciprus pl. vzben ll, s lgzgykerei fejldnek ki, az Olea europea csak akkor ignyel locsolst, ha a fldje kiszradt. Tavasszal-sszel naponta egyszer locsoljunk, mg nyron esetleg naponta ktszer is, vagy egyszer, de hosszabb ideig. Nyron dlben, ers napfnyben ne ntzznk, mert a felmelegedett levlzeten a hideg vz cseppjei nagyt (napfnyfkuszol) hatst vltanak ki, gy ennek kvetkeztben a levl megghet. Elzetesen rnykban trtn lehts, locsols s a fellet megszradsnak kivrsa lehetv teheti a „szksges" dli locsolst. Tavasszal gykrmetszs vagy levlmetszs utn nagyon kis ntzst ignyel a nvny, egyrszt, mert a kis gykrfellet kevs vizet tud felvenni, msrszt, mert a levlmetszs, de egyltalban a koronametszs kvetkeztben a prologtat fellet cskken. Tavasszal, a bonsaik kihajtsakor is kevs vz adagols - szrazabban tarts - kvnatos, gy a hajtsok rvidebbek, a levelek kisebbek lesznek. Ilyenkor csak 1-2 naponknt nagyon kis vzzel locsoljunk. Hossz, ess peridusban a fld lucskos lehet, az ednyben megll a vz, s csak lassan tud a lefolynylsokon t tvozni. Ilyenkor clszere altmasztani a bonsaitl egyik vgt, vagy manyag flival letakarni a fldet, hogy az es errl az edny mell csorogjon.
Nem minden vz alkalmas a bonsai ntzshez. A kemny vizek savhoz kttt sok kalciumot tartalmaznak, 1 ml knsav 100 liter vzhez 1 nmet kemnysgi fokkal cskkenti a vz kemnysgt, br ezt a mdszert nem ajnlom. jobb az akvaristknl kaphat vzlgyt tabletta. Problmt jelent nagyobb vrosok vezetkes vizeinl, hogy azt a biztonsg rdekben tlklrozzk. A klr kros hatst azzal kszblhetjk ki, hogy llott vizet hasznlunk az ntzshez. A legjobb az esvz, ha md van r, ezt gyjtsk, ezzel locsoljunk. (Br mostanban a savas es is veszlyes lehet.) Ha valakinek kevs bonsaija van, s esvzhez tud jutni, a legjobb, ha nagyon finom lyuk locsolrzst hasznlva egyms utn 5-5 perces sznetekkel adagolja a vizet, gy a teljes fldlabdt t lehet nedvesteni. Sok bonsai esetn a kertben esztet, permetez ntzst csinljunk, a vzignyesebb nvnyeket kzelebb, a kisebb vzignyeket tvolabb helyezve el az esztettl. Egy szrfej a vznyomstl s a belltstl fggen egy krt szr be, a kr kerlete fel haladva kevesebb-kevesebb vzzel. Itt is megoldhat, hogy az esztets kzben szneteket iktatunk be, hogy a vznek legyen ideje a fldbe beszvdni. Hasznlhat a kerti locsol gumics vgn tusolrzsa, amivel minden bonsai vzignynek megfelelen lehet adagolni a vizet. Lttam a svjci Bonsai Centrumban, hogy a vzvezetkre kapcsolt slaug vgre a bonsaik locsolsra hasznlt kanna finom lyuk rzsjt szereltk fel. gy nagyon finom, szinte permetszer vfzsugr rte a nvnyeket, ami nem mosta ki a bonsaiednybl a fld felsznt. Alkalmazhat, de meglehetsen drga a csepegtet ntzs. Ktsgtelenl ez ignyli a legkevesebb vizet. Ma mr Magyarorszgon is kaphat elfogadhat ron elemmel mkd, szablyozhat, elre beprogramozhat vzadagol. Ez elssorban olyanoknak val, akik lakhelyktl tvolabb knytelenek tartani nvnyeiket, gy a napi - esetleg tbbszri - locsols is megold hat a szemlyes jelenltnk nlkl, br a bonsai a kertsz „rnykban" n a legszebben.
|