A gondozás nagyon fontos eleme a helyes öntözés. Meg kell figyelni, hogy egyes bonsaik a felállítási helyükön különböző körülmények között milyen mértékű locsolást igényelnek. Fiatal vagy öreg bonsai földje a viszonylag kis edényben sohasem száradhat ki teljesen hosszabb időre, mert ebben az esetben a gyökérvégek elpusztulnak. A lapos edények földje gyorsabban kiszárad. A mame bonsaik pici edényeiben levő föld kiszáradására még jobban oda kell figyelni. Ha a bonsaiföld állandóan vizes, az sem jó, mert a gyökér nem tud levegőzni, és rövid idő alatt megrohadhat.
A nedvesen tartás és a kiszáradás arányának megfigyelése a bonsaitartás legnagyobb művészete. Legfontosabb, hogy a bonsai földje állandóan megfelelően nedves legyen, és az öntözés alkalmazkodjon a növény vízigényéhez, az időjáráshoz. Nagy melegben és szélben például a nagy lombozatú bonsai több vizet párologtat el, így több utánpótlást is igényel. Ha a felület száraz, akkor locsolni kell. Különböző növények vízigénye más és más. A mocsári ciprus pl. vízben áll, és légzőgyökerei fejlődnek ki, az Olea europea csak akkor igényel locsolást, ha a földje kiszáradt. Tavasszal-ősszel naponta egyszer locsoljunk, míg nyáron esetleg naponta kétszer is, vagy egyszer, de hosszabb ideig. Nyáron délben, erős napfényben ne öntözzünk, mert a felmelegedett levélzeten a hideg víz cseppjei nagyító (napfényfókuszoló) hatást váltanak ki, így ennek következtében a levél megéghet. Előzetesen árnyékban történő lehűtés, locsolás és a felület megszáradásának kivárása lehetővé teheti a „szükséges" déli locsolást. Tavasszal gyökérmetszés vagy levélmetszés után nagyon kis öntözést igényel a növény, egyrészt, mert a kis gyökérfelület kevés vizet tud felvenni, másrészt, mert a levélmetszés, de egyáltalában a koronametszés következtében a párologtató felület csökken. Tavasszal, a bonsaik kihajtásakor is kevés víz adagolás - szárazabban tartás - kívánatos, így a hajtások rövidebbek, a levelek kisebbek lesznek. Ilyenkor csak 1-2 naponként nagyon kis vízzel locsoljunk. Hosszú, esős periódusban a föld lucskos lehet, az edényben megáll a víz, és csak lassan tud a lefolyónyílásokon át távozni. Ilyenkor célszere alátámasztani a bonsaitál egyik végét, vagy műanyag fóliával letakarni a földet, hogy az eső erről az edény mellé csorogjon.
Nem minden víz alkalmas a bonsai öntözéséhez. A kemény vizek savhoz kötött sok kalciumot tartalmaznak, 1 ml kénsav 100 liter vízhez 1 német keménységi fokkal csökkenti a víz keménységét, bár ezt a módszert nem ajánlom. jobb az akvaristáknál kapható vízlágyító tabletta. Problémát jelent nagyobb városok vezetékes vizeinél, hogy azt a biztonság érdekében túlklórozzák. A klór káros hatását azzal küszöbölhetjük ki, hogy állott vizet használunk az öntözéshez. A legjobb az esővíz, ha mód van rá, ezt gyűjtsük, ezzel locsoljunk. (Bár mostanában a savas eső is veszélyes lehet.) Ha valakinek kevés bonsaija van, és esővízhez tud jutni, a legjobb, ha nagyon finom lyukú locsolórózsát használva egymás után 5-5 perces szünetekkel adagolja a vizet, így a teljes földlabdát át lehet nedvesíteni. Sok bonsai esetén a kertben esőztető, permetező öntözést csináljunk, a vízigényesebb növényeket közelebb, a kisebb vízigényűeket távolabb helyezve el az esőztetőtől. Egy szórófej a víznyomástól és a beállítástól függően egy kört szór be, a kör kerülete felé haladva kevesebb-kevesebb vízzel. Itt is megoldható, hogy az esőztetés közben szüneteket iktatunk be, hogy a víznek legyen ideje a földbe beszívódni. Használható a kerti locsoló gumicső végén tusolórózsa, amivel minden bonsai vízigényének megfelelően lehet adagolni a vizet. Láttam a svájci Bonsai Centrumban, hogy a vízvezetékre kapcsolt slaug végére a bonsaik locsolására használt kanna finom lyukú rózsáját szerelték fel. Így nagyon finom, szinte permetszerű vfzsugár érte a növényeket, ami nem mosta ki a bonsaiedényből a föld felszínét. Alkalmazható, de meglehetősen drága a csepegtető öntözés. Kétségtelenül ez igényli a legkevesebb vizet. Ma már Magyarországon is kapható elfogadható áron elemmel működő, szabályozható, előre beprogramozható vízadagoló. Ez elsősorban olyanoknak való, akik lakóhelyüktől távolabb kénytelenek tartani növényeiket, így a napi - esetleg többszöri - locsolás is megold ható a személyes jelenlétünk nélkül, bár a bonsai a kertész „árnyékában" nő a legszebben.
|