Az öntözésen kívül nagyon fontos a bonsaik megfelelő táplálása. Téves az a hiedelem, hogy a miniatűr növényeket éheztetni, sanyargatni kell. Ellenkezőleg, erőteljes növekedésüket kell biztosítani, hogy fejlődésük során a kívánatos formázást el lehessen végezni, és ellenállók legyenek a betegségekkel, a kártevőkkel szemben. Mivel a bonsaik viszonylag kis edényben, kevés földben élnek, a tápanyag a talajból hamar kiürül, így a növény a fejlődéséhez, felépítéséhez elengedhetetlen anyagokat nem kapja meg, tehát növekedése leáll. Régi megfigyelés a bonsaiknál, hogy a kis földmennyiség miatt az elfogyott tápanyagokat pótolni kell olyan módon, hogy azt a növények hasznosítani tudják. Az ősi Kínában és japánban a bonsai-termesztők egy-egy szárított haldarabot helyeztek el időnként a gyökerek közé. Ma már ennél fejlettebb eljárások vannak, a modern növényápolás jóval többet tud a tápanyag-utánpótlásról.
Ahány könyvet elolvasunk a bonsairól, a „trágyázás" címszónál annyi receptet találunk. Tény, hogy különböző megoldások vannak, amelyek mind ugyanazt a célt szolgálják. Alkalmazhatók szerves és szervetlen, természetes és műtrágyák, ezek lehetnek por alakúak, granulátumok (tabletták), folyékonyak (gyógycseppek), szuszpenziósak, de lehetnek igen koncentráltak, mint az injekciók, amelyekből csak egy-egy cseppet kell alkalmazni. Lehetnek vízoldhatók, gyors hatásúak vagy a gyökérsavak által feltárható, lassú hatásúak is. Lehetnek egyediek vagy komplexek. Készítenek lassú hatású átitatott rudacskákat, melyek a földben lassan oldódnak. Mindenki válogathat lehetősége szerint, de nem árt, ha tudja, hogy itt nem csodanövényekkel van dolga: a bonsaik - a fák - közönséges, ismert, a faiskolákban is kapható növények, és csak megjelenési formájukban, alakjukban különböznek amazoktól. Miért különbözne tápanyag-utánpótlásuk a cserepes vagy faiskolai nővényekétől? Ezeket is trágyázzák, műtrágyázzák. Miért lenne tehát csak a japánoktól átvett, apáról fiúra szálló, talán a maga idejében kitűnő, misztikus recept alapján készült trágya a legjobb? Szerintem ezt az időt a biológiai tudományok túlhaladták. Csak ismerni kell az összefüggéseket a trágya, a növény és a növekedés között; ismerni kell az egyes hatóanyagok hatásait a bonsaiként nevelt lombhullatók, virágzók, tűlevelűek vagy örökzöldek esetén. Faiskolákban milliószámban műtrágyáznak konténeres növényeket, és ezek egészségesen, szépen fejlődnek.
Bonsainál a tápanyag-utánpótlást kisebb koncentrációban és gyakrabban kell alkalmazni a kis földfelület miatt. Az a veszély is fennállhat, hogy az edényben a sókoncentráció megnő, és ez károsíthatja a gyökérzetet. Ezt is el lehet kerülni, ha műtrágyázás előtt bő vízzel locsolva átmossuk a talajt, 1-2 napig nem öntözünk, majd híg műtrágyás oldattal, esetleg felszívatással itatjuk át a bonsai talaját. Elkerülhető úgy is, hogy 1-3 évenként az átültetés során új, friss földet kap a fiatal növény. Öreg növénynél organikus és műtrágyát vegyesen jó használni. A szerves trágya a talajorganizmusok átalakító, feltáró hatására lesz hozzáférhető a növény gyökerei számára. (Hideg időben előfordul, hogy ez a folyamat leáll, és a növény éhezik.) A folyékony műtrágyák hatása azonnali, csak az adagolás mértékére, a koncentrációra kell nagyon vigyázni. A csomagoláson javasolt alkalmazandó koncentráció - ami egyenlő a műtrágya mennyiségével - helyett tűlevelű bonsaiknál annak 1/4-ét, míg lombhullatóknál az 1/2-ét célszerű adagolni. A szilárd műtrágyák lehetnek víz- vagy citrátoldhatók, hatásuk lassúbb. Ezeket a moharéteg alatt egy-egy kis lyukba szórjuk, a mohát visszatakarjuk. A locsolóvíz a műtrágyát lassanként feloldja és elszállítja a felszívó hajszálgyökerekhez. Szerves műtrágya, a japán trágyagolyó hatása lassú, folyamatos, ezért a bonsaiedény nagyságától függően 1-4 db-ot helyezünk el a fa és az edény széle között. Ezt a locsolóvíz lassan mossa be a talajba, a végén csak egy vékony héj marad, amelynek eltávolítása után újabbakat helyezhetünk el, nem ugyanarra a helyre, hogy intenzívebben tápláljon más-más gyökérrészeket, ágakat.
A trágyák nitrogéntartalma a motor, amely az erőteljes növekedést segíti. A túlzott adagolás azonban szinte burjánzást idéz elő, ekkor a trágyázást le kell állítani. A szép zöld levélzet jó nitrogénellátást jelent. A foszfor a fehérjék építőeleme, a növekedést, a sejtek képződését segíti. Általában foszforhiánnyal nemigen kell számolni, de a virágzó és termést hozó bonsaik jó foszforellátásáról gondoskodni kell. Ha a levelek pirosasak, ez foszforhiányra utal. A kálium a gyökér tápanyagfelvevő képességét növeli, a virágok, a termés kötődését segíti elg, és nagy szerepe van az elfásodás, a hajtások beérlelésében is. Télen a káliummal jól ellátott bonsaik hajtásai kevésbé fagynak el, és jobban tűrik a szárazságot is. Ez a három legfontosabb tápelem. A levél zöld részének másik fontos tápanyaga is van: a magnézium, ez még a foszfor szállítását és a fermentek képződését is segíti. A magnéziumhiány márványos levélképződéshez vezet. Ezek az építőanyagok egy sor más igen kis mennyiségben jelenlévő mikroelem mint katalizátor nélkül nem tudják kifejteni hatásukat. Ilyenek a vas, a réz, a mangán, a cink, a molibdén és még sok más nyomelem. Ezek általában a talajban is megtalálhatók a kívánt mennyiségben, de egy jó, komplex mikroelem-tartalmú műtrágya - ami minden kertészeti szaküzletben kapható - mindezt tartalmazza vízoldható formában.
Fiatal növényeknél tavasszal, a pihenési idő után hamar kezdjük el a trágyázást, hogy a növekedést és a rügyképződést serkentsük. Áprilistól októberig, az aktív növekedési periódus alatt, az átültetés után 1-2 hónappal havonta egyszer, kis edények esetén gyakrabban, kéthetenként végezzük, de kis mennyiséget adjunk. A fenyőfélék kevesebb, a lombhullatók több trágyázást igényelnek.
Kifejlett, öreg növényeket tavasszal nem kell trágyázni, a második növekedési periódusban, nyár közepén, ősz előtt kell erőteljesebb tápanyagfelvétellel segíteni az ágvégek és a levélképződés erősödését.
Japán szerves trágya összetétele: repcepogácsa, csont- és halliszt a talajjal összekeverve hosszabb időre biztosít tápanyagot. Lehet ezt vízzel megkeverve, érlelve és hígítva folyékony trágyaként is alkalmazni. Néhány könyvből kiírt recept: 8 rész repceolaj kipréselése után maradt pogácsa, 2 rész halliszt, 10 rész víz. összekeverve télen 2 hónapig, nyáron 3 hétig érlelni, leönteni. 5 rész víz hozzáadása koncentrált, 10 rész víz közepes, míg 15 rész víz hozzáadása híg tápoldatot ad. Másik recept szerint 8 rész repcepogácsa, 2 rész halliszt, vízzel megkeverve olyan konzisztenciára, hogy golyókká lehessen formázni és megszárítani. Harmadik recept: 2 rész repcepogácsa, 1 rész csontliszt és víz 3 cm átmérőjű kolbásszá gyúrva, 3 cm-es darabokra vágva, megszárítva 1-2 hónapig használható szerves trágyát ad. Ezek a szerves trágyák általában szagosak, a bogarak petelerakásra használják, a madarak, de még esetleg a macskák is megdézsmálják. Virágzó bonsaiknál foszforpótlásra 1 evőkanál csontlisztet lehet adagolni 4 liter földhöz. Műtrágyák közül nálunk is kaphatók: egyedi szilárd nitrogén műtrágya (ammonnitrát, karbamid, mész, ammonsalétrom), foszfor műtrágya (szuperfoszfát, granulált szuperfoszfát), kálium műtrágya (kálisó [kálium-klorid), jobb a kálium-szulfát), kevert vagy összetett, szilárd műtrágya. Folyékony foszfor műtrágya mint szuszpenziós műtrágya kapható. Van komplex mikroelemes, folyékony műtrágya is, ez a Wuxal. Vitaflora néven nagyon koncentrált folyékony műtrágya van kereskedelmi forgalomban. Kapható vízkultúrás növényekhez is mind szilárd, mind folyékony műtrágya, mindkettő alkalmas bonsaineveléshez is. Én nagyon szeretem és használom az osztrák linzi cég Voldünger nevű mikroelemtartalmú vízoldható kevert műtrágyáját, csapott mokkás kanál 1 liter vízhez adagolásban locsolva a bonsaikat.
Engedjék meg, hogy még egyszer nyomatékosan felhívjam a figyelmet arra, hogy nagyon veszélyes, ha a trágyázást nem helyesen használjuk, ha túladagoljuk vagy túl koncentráltan használjuk a tápanyagokat.
|