Az ntzsen kvl nagyon fontos a bonsaik megfelel tpllsa. Tves az a hiedelem, hogy a miniatr nvnyeket heztetni, sanyargatni kell. Ellenkezleg, erteljes nvekedsket kell biztostani, hogy fejldsk sorn a kvnatos formzst el lehessen vgezni, s ellenllk legyenek a betegsgekkel, a krtevkkel szemben. Mivel a bonsaik viszonylag kis ednyben, kevs fldben lnek, a tpanyag a talajbl hamar kirl, gy a nvny a fejldshez, felptshez elengedhetetlen anyagokat nem kapja meg, teht nvekedse lell. Rgi megfigyels a bonsaiknl, hogy a kis fldmennyisg miatt az elfogyott tpanyagokat ptolni kell olyan mdon, hogy azt a nvnyek hasznostani tudjk. Az si Knban s japnban a bonsai-termesztk egy-egy szrtott haldarabot helyeztek el idnknt a gykerek kz. Ma mr ennl fejlettebb eljrsok vannak, a modern nvnypols jval tbbet tud a tpanyag-utnptlsrl.
Ahny knyvet elolvasunk a bonsairl, a „trgyzs" cmsznl annyi receptet tallunk. Tny, hogy klnbz megoldsok vannak, amelyek mind ugyanazt a clt szolgljk. Alkalmazhatk szerves s szervetlen, termszetes s mtrgyk, ezek lehetnek por alakak, granultumok (tablettk), folykonyak (gygycseppek), szuszpenzisak, de lehetnek igen koncentrltak, mint az injekcik, amelyekbl csak egy-egy cseppet kell alkalmazni. Lehetnek vzoldhatk, gyors hatsak vagy a gykrsavak ltal feltrhat, lass hatsak is. Lehetnek egyediek vagy komplexek. Ksztenek lass hats titatott rudacskkat, melyek a fldben lassan olddnak. Mindenki vlogathat lehetsge szerint, de nem rt, ha tudja, hogy itt nem csodanvnyekkel van dolga: a bonsaik - a fk - kznsges, ismert, a faiskolkban is kaphat nvnyek, s csak megjelensi formjukban, alakjukban klnbznek amazoktl. Mirt klnbzne tpanyag-utnptlsuk a cserepes vagy faiskolai nvnyektl? Ezeket is trgyzzk, mtrgyzzk. Mirt lenne teht csak a japnoktl tvett, aprl fira szll, taln a maga idejben kitn, misztikus recept alapjn kszlt trgya a legjobb? Szerintem ezt az idt a biolgiai tudomnyok tlhaladtk. Csak ismerni kell az sszefggseket a trgya, a nvny s a nvekeds kztt; ismerni kell az egyes hatanyagok hatsait a bonsaiknt nevelt lombhullatk, virgzk, tlevelek vagy rkzldek esetn. Faiskolkban milliszmban mtrgyznak kontneres nvnyeket, s ezek egszsgesen, szpen fejldnek.
Bonsainl a tpanyag-utnptlst kisebb koncentrciban s gyakrabban kell alkalmazni a kis fldfellet miatt. Az a veszly is fennllhat, hogy az ednyben a skoncentrci megn, s ez krosthatja a gykrzetet. Ezt is el lehet kerlni, ha mtrgyzs eltt b vzzel locsolva tmossuk a talajt, 1-2 napig nem ntznk, majd hg mtrgys oldattal, esetleg felszvatssal itatjuk t a bonsai talajt. Elkerlhet gy is, hogy 1-3 venknt az tltets sorn j, friss fldet kap a fiatal nvny. reg nvnynl organikus s mtrgyt vegyesen j hasznlni. A szerves trgya a talajorganizmusok talakt, feltr hatsra lesz hozzfrhet a nvny gykerei szmra. (Hideg idben elfordul, hogy ez a folyamat lell, s a nvny hezik.) A folykony mtrgyk hatsa azonnali, csak az adagols mrtkre, a koncentrcira kell nagyon vigyzni. A csomagolson javasolt alkalmazand koncentrci - ami egyenl a mtrgya mennyisgvel - helyett tlevel bonsaiknl annak 1/4-t, mg lombhullatknl az 1/2-t clszer adagolni. A szilrd mtrgyk lehetnek vz- vagy citrtoldhatk, hatsuk lassbb. Ezeket a moharteg alatt egy-egy kis lyukba szrjuk, a moht visszatakarjuk. A locsolvz a mtrgyt lassanknt feloldja s elszlltja a felszv hajszlgykerekhez. Szerves mtrgya, a japn trgyagoly hatsa lass, folyamatos, ezrt a bonsaiedny nagysgtl fggen 1-4 db-ot helyeznk el a fa s az edny szle kztt. Ezt a locsolvz lassan mossa be a talajba, a vgn csak egy vkony hj marad, amelynek eltvoltsa utn jabbakat helyezhetnk el, nem ugyanarra a helyre, hogy intenzvebben tplljon ms-ms gykrrszeket, gakat.
A trgyk nitrogntartalma a motor, amely az erteljes nvekedst segti. A tlzott adagols azonban szinte burjnzst idz el, ekkor a trgyzst le kell lltani. A szp zld levlzet j nitrognelltst jelent. A foszfor a fehrjk pteleme, a nvekedst, a sejtek kpzdst segti. ltalban foszforhinnyal nemigen kell szmolni, de a virgz s termst hoz bonsaik j foszforelltsrl gondoskodni kell. Ha a levelek pirosasak, ez foszforhinyra utal. A klium a gykr tpanyagfelvev kpessgt nveli, a virgok, a terms ktdst segti elg, s nagy szerepe van az elfsods, a hajtsok berlelsben is. Tlen a kliummal jl elltott bonsaik hajtsai kevsb fagynak el, s jobban trik a szrazsgot is. Ez a hrom legfontosabb tpelem. A levl zld rsznek msik fontos tpanyaga is van: a magnzium, ez mg a foszfor szlltst s a fermentek kpzdst is segti. A magnziumhiny mrvnyos levlkpzdshez vezet. Ezek az ptanyagok egy sor ms igen kis mennyisgben jelenlv mikroelem mint kataliztor nlkl nem tudjk kifejteni hatsukat. Ilyenek a vas, a rz, a mangn, a cink, a molibdn s mg sok ms nyomelem. Ezek ltalban a talajban is megtallhatk a kvnt mennyisgben, de egy j, komplex mikroelem-tartalm mtrgya - ami minden kertszeti szakzletben kaphat - mindezt tartalmazza vzoldhat formban.
Fiatal nvnyeknl tavasszal, a pihensi id utn hamar kezdjk el a trgyzst, hogy a nvekedst s a rgykpzdst serkentsk. prilistl oktberig, az aktv nvekedsi peridus alatt, az tltets utn 1-2 hnappal havonta egyszer, kis ednyek esetn gyakrabban, kthetenknt vgezzk, de kis mennyisget adjunk. A fenyflk kevesebb, a lombhullatk tbb trgyzst ignyelnek.
Kifejlett, reg nvnyeket tavasszal nem kell trgyzni, a msodik nvekedsi peridusban, nyr kzepn, sz eltt kell erteljesebb tpanyagfelvtellel segteni az gvgek s a levlkpzds ersdst.
Japn szerves trgya sszettele: repcepogcsa, csont- s halliszt a talajjal sszekeverve hosszabb idre biztost tpanyagot. Lehet ezt vzzel megkeverve, rlelve s hgtva folykony trgyaknt is alkalmazni. Nhny knyvbl kirt recept: 8 rsz repceolaj kiprselse utn maradt pogcsa, 2 rsz halliszt, 10 rsz vz. sszekeverve tlen 2 hnapig, nyron 3 htig rlelni, lenteni. 5 rsz vz hozzadsa koncentrlt, 10 rsz vz kzepes, mg 15 rsz vz hozzadsa hg tpoldatot ad. Msik recept szerint 8 rsz repcepogcsa, 2 rsz halliszt, vzzel megkeverve olyan konzisztencira, hogy golykk lehessen formzni s megszrtani. Harmadik recept: 2 rsz repcepogcsa, 1 rsz csontliszt s vz 3 cm tmrj kolbssz gyrva, 3 cm-es darabokra vgva, megszrtva 1-2 hnapig hasznlhat szerves trgyt ad. Ezek a szerves trgyk ltalban szagosak, a bogarak peteleraksra hasznljk, a madarak, de mg esetleg a macskk is megdzsmljk. Virgz bonsaiknl foszforptlsra 1 evkanl csontlisztet lehet adagolni 4 liter fldhz. Mtrgyk kzl nlunk is kaphatk: egyedi szilrd nitrogn mtrgya (ammonnitrt, karbamid, msz, ammonsaltrom), foszfor mtrgya (szuperfoszft, granullt szuperfoszft), klium mtrgya (klis [klium-klorid), jobb a klium-szulft), kevert vagy sszetett, szilrd mtrgya. Folykony foszfor mtrgya mint szuszpenzis mtrgya kaphat. Van komplex mikroelemes, folykony mtrgya is, ez a Wuxal. Vitaflora nven nagyon koncentrlt folykony mtrgya van kereskedelmi forgalomban. Kaphat vzkultrs nvnyekhez is mind szilrd, mind folykony mtrgya, mindkett alkalmas bonsainevelshez is. n nagyon szeretem s hasznlom az osztrk linzi cg Voldnger nev mikroelemtartalm vzoldhat kevert mtrgyjt, csapott mokks kanl 1 liter vzhez adagolsban locsolva a bonsaikat.
Engedjk meg, hogy mg egyszer nyomatkosan felhvjam a figyelmet arra, hogy nagyon veszlyes, ha a trgyzst nem helyesen hasznljuk, ha tladagoljuk vagy tl koncentrltan hasznljuk a tpanyagokat.
|