A legjobb vdelem a bonsaik betegsgei s krtevi ellen a gondos pols, a nvnyek lland ellenrzse s megfigyelse. Amint a krttelt, a betegsget, a tneteket szleljk, az ellenlpst rgtn meg kell tenni. Minden elvesztegetett id vgzetes lehet a bonsaira. Gondoljunk csak egy mame bonsainl a herny vagy a meztelencsiga krttelre! Ezek egy nap alatt kpesek a levelek nagy rszt lergni s a nvnyt hossz idre csff tenni. Mivel a bonsai
ugyanolyan nvny, mint a termszetben l nagy testvrei, csak kicsi, a krttel sokkal tragikusabb lehet, a vdekezs viszont teljesen azonos. Ugyanazokat a permetezszereket lehet s kell itt is hasznlni, mint a gymlcssk, kertek, faiskolk vagy veghzak nvnyeinl, s ugyanabban a koncentrciban. Az olyan betegsgtneteknl, amelyek nem a bonsai helytelen kezelsbl kvetkeznek, vagy nem a levl felletn keletkeznek, a legels dolog a bonsainak az ednybl val vatos kiemelse s a gykrzet llapotnak megvizsglsa. Az ers, fehr gykrvgek arrl gyzhetnek meg minket, hogy a gykrrendszer egszsges, innen nem fenyeget veszly. Forduljunk tancsrt nagy tapasztalattal rendelkez bonsais kollghoz vagy kertszhez. Igyekezznk megelzni a betegsgeket: legyenglt nvny knnyen esik ldozatul. Nagy leveg-nedvessg-tartalom-permetez ntzs este-gombabetegsg elterjedst idzheti el, szrazsg estn vrs pkok szaporodhatnak el. A tpanyaghiny s -tbblet is okozhat gondot. Tartsuk be a nvnyegszsggy fontos szablyait: hasznljunk j, esetleg sterilizlt fldet, vilgos, levegs helyen tartsuk nvnyeinket, ignyknek megfelelen napon, flrnykban vagy teljes rnykban, locsoljuk bonsainkat tiszta, j vzzel, a tlntzst s a kiszrtst is kerljk. Nvnyt csak megbzhat helyrl szerezznk be!
Nvnyeink megfigyelse naponta - vagy olyan srn, ahogy csak lehet - nagyon fontos. Minden vltozst, minden rendkvli jelensget, minden tnetet igyekezznk szrevenni, s ezekre azonnal reagljunk. Hasznljunk nha nagytt is. Tavasszal a rgyfakads eltt permetezzk le nvnyeinket lemos permettel vagy kombinlt rovarl s gombal szerrel. Lehetleg nagy nyoms, finom porlaszts permetezt alkalmazzunk. A krnyez nvnyeket is vdjk, hogy az esetleges fertzs ne terjedjen tovbb. A nvnyvd szerek rendszerint mrgek, gy tartsuk ket elzrva, s kvessk a hasznlati utasts elrsait.
Krt okozhatnak bonsaikban a madarak, elssorban a rigk, mert kicsipkedik, elcsftjk a szpen bentt moht, gilisztkat keresve a bonsaiednyben. A gilisztk nem krosak, de jrataikkal elvezethetik a vizet, s egyes gykrrszek elszradst okozzk. A hangyk megjelense levltetvek vagy szv bogarak, atkk jelenltre utal, mert az ezek ltal okozott krttel eredmnyt, a nvny kicsurg nedvt gyjtik ssze, gy ez egy figyelmeztet jel. Ha a bonsaiednyben hangyaboly telepedett meg (ennek jele a szraz, kihordott fld), felttlenl ltessk t a bonsajt. A rovarkrtevk kzl veszlyesek a tlevelekre a hernyk, melyek fleg tavasszal jelentkeznek. Egy-egy gvgrl 1-2 nap alatt kpesek lergni a tket, 1 mm-es tmrje s 2-3 mm hossz, szraz rlkbl ll kupac kzepn tallhatk. Ugyanilyen veszlyes a meztelen- s hegyeshz csiga, mely megrgja a leveleket. Az edny vagy a kvek alatt lehet megtallni s elpuszttatni. Krtkonyak az ormnyos bogarak is (kifejlett vagy fehr lrva korukban egyarnt). A lrvk a fldben a gykereket rgjk meg, egszen a fs rszig, a kreg kezdetig, mg a kifejlett ormnyosok a leveleken rgnak ki blszer bemlyedseket. Az atkk a fenykn s a borkkon okoznak szr-szv hatsukkal krokat. A Juniperus horisontalisnl magam is tapasztaltam, hogy egy gvg az atkk szr-szv hatsnak kvetkeztben teljesen besrsdtt s egsz rvid lett. Ezt egyes kertszetek elklntve, nagyon ellenrztt krlmnyek kztt kihasznljk gy, hogy elszaportjk az atkk bizonyos fajtjt, hagyjk a hajtsvgeket krostani-kicsinyteni, srsteni-, majd megfelel idpontban e krtevket elpuszttjk. gy egy nagyon rdekes, klnleges lombozat borkt kapnak. Amatr bonsaisoknak nem ajnlom ezt a mdszert, az egsz llomnyuk rmehet a ksrletre, s a luniperus sem marad meg. A rovarkrtevk msik csoportjt a klnbz tetflk alkotjk, gy a levltet, a pajzstet s a gyapjas (fehr) pajzstet. Ezek klnbz rovarl szerekkel viszonylag knnyebben kiirthatk.
Veszlyesek lehetnek a klnbz baktriumok vagy vrusok okozta betegsgek is. Ezeket, valamint a klnbz gombabetegsgeket laikus ember nem nagyon tudja megllaptani, s ellenk a megfelel vdekezst sem vgezheti el nmaga. Ilyen esetben j szakrthz fordulni, ez lehet nagy gyakorlattal rendelkez kertsz, egyetemi tanszk, de vlemnyem szerint legjobb az Agrotek budapesti (Bajcsy-Zsi linszky t 57. sz.) nvnyvdelmi tancsadjhoz fordulni, ahol a tancs utn helyben meg lehet vsrolni a szksges hatanyagot. A megfelel vdekezsre is felksztve, el lehet vgezni a szksges mveleteket.
|