Trópusi, meleg égövi, mediterrán növényekből nevelt bonsaik a mi klimatikus viszonyaink között a szobában teleltetendők 5-10-20 °C minimális hőmérsékleten, világos helyen. Nagyon napos helyen gondoskodni kelI egyrészt a szellőztetésről, másrészt a legerősebb déli napsütés idején az árnyékolásról, mert a növények nagyon korán kihajtanak és károsodhatnak. A föld kiszáradása télen is káros, állandó nedvesen tartására figyeljünk, hetenként egyszer-kétszer a lombot is meg lehet permetezni.
Legtöbb növényünk, mind a lombhullatók, mind a tűlevelűek, a mi klimatikus viszonyaink között télállók, fagytűrők. Bonsaiként nevelve ugyanezeket a fajokat, kicsit más a helyzet. A lapos edényben a föld könnyen átfagy, a gyökér károsodik, napos, szeles időben a lomb felmelegszik, párologtatni kezd, de a fagyott földből a gyökér sem tud vízutánpótlást szállítani, és a növény elpusztulhat. Szabadban teleltethető növények elhelyezéséről célszerű időben gondoskodni. Ha valakinek van világos, fagymentes helye (kis üvegház, mélyágy, nem fűtött veranda vagy világos előszoba), ott a teleltetés könnyen megoldható. Készíthető kis fóliasátor is; ahol (ugyanúgy, mint az előzőekben említett helyeken) fagymentes, napsütéses januári napokon, ha a hőmérséklet +10 °C fölé emelkedik, szellőztetni és árnyékolni kell. Kertben a teleltetés úgy oldható meg, hogy a növényeket az edény pereménél 2-3 cm-rel mélyebbre a földbe süllyesztjük, és a földet vastagon faforgáccsal terítjük be. Másik megoldás, hogy árnyékos, szélmentes helyen 15-25 cm-es lombpárnára ferdén helyezzük el a bonsaiedényeket, hogy róluk a felesleges víz lefolyjon, vagy a nem teljesen fagyálló edényekből kiütve a földet, a földlabdát szintén ferdén állítva-faforgáccsal vastagon befedjük, a növények lombját pedig lombbal lazán beszórjuk. Nagyon magas hótól védeni kell a bonsait, mert a nagy hónyomás letörheti az ágakat. Fagymentes napokon, ha nincs hótakaró vagy régen eset teső, a reggeli órákban alaposan locsoljuk meg a növényeket, hogy még legyen idő a nap folyamán arra, hogy a lomb megszáradjon, és az esetleges éjjeli fagy ne okozzon kárt benne. Itt is gondoskodni kell arról, hogy melegebb, napos időben raschel hálóval árnyékolhassuk növényeinket. Szeles időben a locsolást gyakrabban végezzük, a szél szárító hatása erős. Teraszon, balkonon vagy loggián is lehet gondoskodni a teleltetésről. A bonsaikat megfelelően kilyuggatott-vízelvezetéssel ellátott- nagy műanyaghab dobozba ferdén berakjuk, a közöket faforgáccsal kitöltjük, a cserepek tetejét is befedve vele. Növényeinket árnyékos helyen vagy megfelelően árnyékolva tartsuk, fagymentes napokon locsoljuk.
A bonsaikat célszerű kora ősszel felkészíteni a télre. Ilyenkor már ne trágyázzunk, és kevesebbet locsoljunk, hogy a hajtások ne fejlődjenek tovább, hanem jól beérjenek. Jó még teleltetés előtt a hideg hatásának is kitenni a bonsaikat, így biztos leállnak a téli pihenőre, életfunkcióik szinte teljesen lelassulnak. Az örökzöldek a tél folyamán is sok fényt igényelnek, többet, mint a lombhullatók, ezért a téli elhelyezéskor ezt tartsuk szem előtt. Növényeinket tavasszal akkor szedjük ki a téli pihenőből, amikor a rügyek még kemények, és alapos szellőztetés után fokozatosan tegyük csak ki a napra őket. A tavaszi fagyok komoly kárt okozhatnak, ezért figyeljük a meteorológiai jelentéseket, éjjeli fagy esetén takarjuk le növényeinket.
|